Close

WAYNE MARDLE

HAWAII 501

Narozen:                10. 5. 1973

Bydliště:                 Romford, Anglie

Šipky:                       Target 22g WM

Přezdívka:             Hawaii 501

Walk on song:     The Ventures „Hawaii Five“

Přestože Wayne Mardle nikdy nevyhrál žádný velký televizní turnaj, dosáhl tento věčně usměvavý a pozitivně naladěn Angličan v šipkařském světě status legendy. Skvělý showman, pro kterého se stala symbolem havajská košile, patřil k největším miláčkům publika. Dnes doprovází jako expert přenosy Sky Sports a své umění předvádí výhradně na exhibicích.

Jako jedenáctiletého jej dovedl k šipkám jeho otec a malý Wayne se okamžitě zamiloval do zvuku sisalového terče. Už v tomto věku dokázal házet na terč neuvěřitelných 10 hodin denně a po dvou týdnech pak hodil svou první 180-ku. Netrvalo dlouho a syn přerostl svého otce.

Svou profesionální kariéru odstartoval Mardle v organizací BDO v roce 1993, ale úspěchy se začaly dostavovat až v novém miléniu. V roce 2001 se tento Angličan probojoval až do semifinále mistrovství světa BDO, kde nestačil na pozdějšího vítěze Johna Waltona.

O rok později se rozhodl posunout svou kariéru na další úroveň a přesunul se do konkurenční PDC. První výraznější úspěch dosáhl v další sezóně, když ve Winter Gardens na World Matchplay vyřadil postupně Johna Parta, Alana Warrinera a Colina Lloyda, aby až ve finále podlehl Philovi Taylorovi.

Ačkoliv Mardleovi chyběl do sbírky zisk velkého titulu, vždy patřil mezi největší šipkařské hvězdy. Jeho maximem bylo 5. místo ve světovém žebříčku. Celkově až 4 krát se představil v prestižní Premier League Darts, přičemž jeho nejlepším výsledkem bylo 5. místo z roku 2008.

Tento skvělý „bavič“ se však uměl výtečně připravit na nejdůležitější událost v kalendáři PDC, kterou je mistrovství světa a celkem čtyřikrát se probojoval do semifinále tohoto turnaje. Památná je zejména jeho výhra ze čtvrtfinále World Darts Championship 2008 nad Philem Taylorem.

Již během kariéry přičichl i k práci komentátora a poté, co v roce 2012 ukončil svou kariéru hráče, se rozhodl této nové pozici věnovat naplno. Legendární Sid Waddel o něm řekl, že má na tuto práci zřídkakdy viděný přirozený talent.

V současnosti je Wayne Mardle největším šipkařským expertem televizní stanice Sky Sports. Kromě toho provozuje svou vlastní šipkařskou školu. Svými radami dokonce dopomohl Raymondu van Barneveldovi k titulu z Premier League of Darts.

Šipky však hrát rozhodně nezapomněl a na exhibicích zdolává i nejlepší hráče v současnosti. Praha se tak rozhodně má na co těšit a tento energický Angličan určitě nezůstane dlužen nic ze své pověsti a předvede skvělou show.

Největší úspěchy:

PDC World Championship – semifinále (2004, 2005, 2006, 2008)

BDO World Championship – semifinále (2001)

World Matchplay – finále (2003)

Premier League – 5. místo (2008)

Desert Classic – finále (2004, 2005)

Další úspěchy:

Players Championship – (2004, 2007)

Atlanta Players Championship – vítěz (2007)

Denmark Open – vítěz (2001)

Dutch Open – vítěz (2000)

British Teenage Open – vítěz (1989)