Close

VINCENT VAN DER VOORT

THE DUTCH DESTROYER

Narozen:                                  18. prosince 1975

Bydliště:                                  Purmerend, Nizozemí

Šipky:                                        XQmax VvdV 22 gr.

Přezdívka:                              The Dutch Destroyer

Walk on song:                      K.C. & The Sunshine Band „Give It Up“

Hraje od:                              1985

Hraje:                      Pravou rukou

Ryšavý čahoun Vincent van der Voort patří mezi typické představitele holandské šipkařské školy. Jestliže jste si všimli, že většina předních Holanďanů hraje své šipky ve velmi svižném tempu, pak je Vincent van der Voort mnohými odborníky považován za vůbec nejrychleji hrajícího hráče profesionálního světa šipek! Jeho „rychlohra“ je stejně děsivá jako přesná a „holandský ničitel“ je stále jedním z nejnebezpečnějších soupeřů na okruhu PDC, i když mu v současnosti patří až 34. příčka. Limitujícími se mu staly nesnesitelné bolesti zad, které jej brzdí v jeho profesionální kariéře.

Jeho kariéra v BDO odstartovala v roce 2001. Dokázal zvítězit v 5 turnajích, které nebyly přenášeny televizí. V tzv. major turnajích v BDO nikdy nepokořil hranici čtvrtfinále. A podobně si vedl také v PDC, kam přestoupil v roce 2007 společně s krajany Michaelem van Gerwenem a Jelle Klaasenem. Čtvrtým do kvarteta byl tehdy anglický šipkař Merwyn King. Hned v první sezoně mezi hráči PDC dokázal Vincent překonat svůj stín a probojoval se do finále major turnaje UK Open, kde prohrál s krajanem Raymondem van Barneveldem 8:16. Odměna 15 000 liber jej katapultovala v žebříčku PDC o hodně výše. O rok později zde uhrál semifinále, když si připsal skalpy Colina Lloyda a krajana Klaasena a prohrál až s pozdějším vítězem turnaje Jamesem Wadeem.

Přestože dokázal Vincent opakovaně uspět v turnajích European Tour Events nebo Players Championship , v major turnajích mu i nadále zůstávaly brány semifinále zakleté. V roce 2009 se blýskl „devítišipkovým zavřením“ při Nuland Players Championship.  V témže roce se však zapsal do povědomí fanoušků ještě minimálně dvakrát. Při turnaji Grand Slam of Darts prohrál s ruskou kráskou Anastasii Dobromyslovou a stal se druhým mužem historie, který prohrál TV zápas se ženou. Dva dny na to však smetl obhájce trofeje Phila Taylora 5:1 a byl v tu chvíli teprve třetím hráčem, který Powera ten rok před kamerami porazil.

V roce 2012 reprezentoval Holandsko v turnaji World Cup of Darts po boku Raymonda van Barnevelda. Oranjes dokázali porazit Rakousko i Severní Irsko, pak ale prohráli utkání s Austrálii (Simon Whitlock a Paul Nicholson). V následujícím roce na mistrovství světa porazil Stuarta Kelletta a také Deana Winstanleyho, kterému nepomohlo ani krásné devíti šipkové zavření. Na Jamese Wadea pak nestačil a z mistrovství vypadl. Stále však byl obávaným soupeřem, o čemž svědčí zápas s Adrianem Lewisem na MS PDC 2014, který odehrál s průměrem 99,47. V červnu pak vyhrál Austria Darts Open, kde ve finále zdolal Jamie Cavena.

V dalších letech sice Vincent stále sbíral jednotlivá vítězství v turnajích, nicméně dalšího významného triumfu se (i díky opakovaným bolestem zad) nedočkal. V současnosti se pokouší o další restart své kariéry a chystaná exhibice v Praze bude vítanou příležitostí. Vincent van der Voort je mezi diváky oblíben pro svou otevřenou povahu a On si podobné podniky dovede náležitě užít. Můžete se o tom přesvědčit na vlastní oči.