Close

ROMAN BENECKÝ

BENY

Narozen:               20. 1. 2000

Bydliště:                Arnultovice

Šipky:                    Winmau stratos 22g

Přezdívka:             Beny

Walk on song:    Red Hot Chili Peppers – Can’t Stop

Jeden z nejmladších účastníků World Cup of Darts v jeho historii!!! Za jeho lehce přidrzlým úsměvem hledejte spíše zdravé sebevědomí, zároveň však dostatek pokory a přirozené inteligence. Roman ví, čeho chce v šipkách dosáhnout. Ačkoliv mezi juniory sbíral hodně zajímavé trofeje, jeho prioritou bylo vždy měření sil s dospělými protihráči.

Poprvé držel šipky už v 5 letech. Doma měl terč od rodičů, a tak se stávalo, že si občas jenom tak házel. K prvnímu turnaji jej přivedl dědeček. Bylo to někdy v roce 2009 (Romanovi bylo tehdy 9 let!), kdy se zúčastnil místního softového turnaje. Beny sice skončil v turnaji poslední, zároveň jej však tahle hra začala velice bavit. Přestože od počátku měřil síly především s dospělými protihráči, nic jej od nové vášně nedokázalo odradit. V mládežnických kategoriích už se prosazoval výrazněji, na svůj první triumf mezi dospělými si musel počkat pět let! V roce 2014 vyhrál první místní turnaj a o rok později už se probojoval na Bull´s turnaj mistrů kategorie D v Olomouci, který vyhrál. V té době šlo o Benyho největší úspěch. Netušil, co všechno bude následovat.

Největším zlomem se ukázal rok 2016. Roman začal jezdit pravidelně na steelové turnaje do Kuksu a stal se kmenovým hráčem místního klubu. V témže roce zkusil své štěstí v juniorech na Czech open. Roman celý turnaj fantasticky vyhrál, když porazil i nasazenou jedničku Wessela Nijmana. Holanďan byl v té době světovým číslem 7 na žebříčku juniorů!
O rok později se naposledy pokusil uspět mezi juniory na témže turnaji. Wessel byl jeho soupeřem opět. Tentokrát Roman prohrál, protože promarnil své dvě šance na double 20 a nakonec z toho bylo konečné 5. místo, což samozřejmě nebylo vůbec špatné. O den později startoval mezi dospělými a jeho 17. místo překvapilo kdekoho. Rok 2017 byl pro něj rokem velmi úspěšným. V softech dokázal vyhrát Mistrovství Evropy do 18 let, na slavném Winmau skončil devátý a v týmových soutěžích se stal mistrem České republiky spolu s Bombarďáky Kuks!

A pak přišel ten zážitek s největších. Píše se rok 2018 a Beny se účastní kvalifikace na World Cup of Darts. Ta se odehrála v Hradci Králové a skládala se ze čtyř turnajů. „Přijela velmi slušná konkurence, nejlepší tuzemští hráči a já si říkal, že posbírám zkušenosti. Půjdu zápas od zápasu, turnaj od turnaje a ono se uvidí,“ vzpomíná Roman Benecký. Přestože žádný z turnajů přímo nevyhrál, ve všech se dostával do závěrečných kol a v konečném účtování to stačilo na celkovou výhru a jistotu nominace na WCoD po boku Karla Sedláčka!!!

„Tohle je splněný sen pro hráče. Moc jsem se těšil a užíval si každý okamžik jedinečného klání. Mistrovství světa týmů a Ty dostaneš v prvním kole Angličany!!! Atmosféra to byla neskutečná. Sice jsme prohráli, ale uhrát proti jednomu z nejlepších týmů světa výsledek 3:5 je prostě pořád pecka!“ hodnotí Beny.

Úspěch jej namotivoval do té míry, že si později vyzkoušel i východoevropskou kvalifikaci PDC na mistrovství světa. Zde nakonec skončil na 9. místě, ale měl upřímnou radost z triumfu Karla Sedláčka. „Jsem moc rád, že to alespoň on dotáhl až do konce. Naše země bude mít zase po letech hráče na pódiu Ally Pally a to bude veliký svátek,“ říká s obdivem Roman.

V současnosti trénuje několik hodin denně, pokud mu to civilní život dovolí. Pravidelně se účastní místních i republikových turnajů a nejde si nevšimnout jeho hecování s Barborou Hospodářskou. „Tohle je takové popichování na přátelské bázi. Oba nás to baví, smějeme se tomu a vzájemně se podporujeme,“ upřesňuje Roman.

Na pódium Prague Darts Masters Winter se mimořádně těší. Setkání s hvězdami PDC před zraky svých blízkých je něco mimořádného a Roman to cítí: „Chci poděkovat všem, kteří mi tuhle úžasnou příležitost umožnili. Bude to skvělý večer. Moc se na všechny těším a doufám, že ukážu, co umím hrát a třeba ještě i pobavím,“ uzavírá povídání dobře naladěný Roman Benecký.