Close

PETER WRIGHT

SNAKEBITE

Narozen:                                  10. března 1970 – Livingston, Skotsko

Bydliště:                                  Mendham, Anglie

Šipky:                                        Red Dragon Euro 11 Element 22g

Přezdívka:                              Snakebite

Walk on song:                      Pitbull „Don´t Stop The Party“

Peter Wright je jedna z nejvýraznějších postav v historii světových šipek. Jedinečný účes, extravagantní oblečení a nenapodobitelný walk-on v kombinaci s úžasným šipkařským uměním z něj dělá jednoho z nejžádanějších a nejpopulárnějších hráčů světa.

Peter Wright se narodil 10. března 1970 skotském městě Livingston. Od pěti let však žije v Anglii. Jeho matka ho porodila jako velmi mladá. Rodina nebyla přesvědčena, že se o něj dokáže postarat a chtěla jí ho vzít. Rozhodla se s ním proto uprchnout do Londýna.

První šipky dostal na své 13. narozeniny. Neměl však dostatek peněz na terč, proto si ho nakreslil na strom v zahradě a tak začal trénovat. V 15 letech se propracoval do svého prvního klubu a jeho kariéra se začala slibně vyvíjet. Netrvalo to však příliš dlouho.

V roce 1995 se mladý Peter Wright, jehož tehdejší vzhled může dnes už působit komicky, představil na mistrovství světa organizace BDO. V prvním kole podlehl tehdejší světové jedničce Richiemu Burnettovi. Krátce na to se kvůli finančním problémům rozhodl ukončit profesionální kariéru.

Wright se protloukal životem, stěhoval se z místa na místo a střídal zaměstnání za zaměstnáním. Pracoval například jako montážník oken, dělník na stavbě, či dokonce jako mechanik v autoservisu. Vedle toho téměř deset let působil v různých lokálních ligách, ale profesionální kariéra měla být už pasé.

Jeden večer v roce 2007 však Peter Wright seděl doma na gauči a sledoval Grand Slam of Darts. Během přenosu se své manželce zmínil, že většinu hráčů, které v televizi vidí, už v minulosti porazil. Jeho manželku Joannu to nenechalo chladnou a přesvědčila svého manžela k návratu na světová pódia.

Joanne vzala našetřené peníze, které vydělala provozem svého kadeřnického salonu, a investovala je do restartu manželovy kariéry.

Jeho opětovné začátky profesionálních šipek však nebyly jednoduché. V první sezóně vydělal Wright pouze 1 200 liber a ve vzduchu znovu visela možnost předčasného ukončení kariéry.

Jednoho dne se však nechal inspirovat svou dcerou Jessicou, která si vlasy přebarvovala všemi možnými barvami a nosila na hlavě šílené kreace. Peter si řekl: „Vyzkouším to!“ a tak vznikl „Snakebite“. Wrightovo alter-ego a jedna z nejvýraznějších postav, která kdy stála před sisalovými terči.

Jeho přezdívka však není odvozena od hada, jehož má vždy namalovaného na jedné polovině své hlavy, ale od jeho oblíbeného pivního nápoje. Ten si připravíte tak, že smícháte ve stejném poměru ležák a cider.

Wright však nadále pokračoval ve výkonech jako na houpačce bez výraznějšího úspěchu a do jeho života začaly znovu promlouvat finanční problémy. Před World Darts Championship 2014 tak bylo rozhodnuto. Wright byl připraven svou kariéru definitivně ukončit.

Osud to však zřejmě chtěl jinak. Život Petra Wrighta se během tohoto turnaje začal obracet o 180 stupňů. Brzké a nečekané vypadnutí Taylora dalo příležitost dalším hráčům a právě „Snakebite“ se té své chytil.

Jeho spanilou jízdu turnajem zastavil ve finále až Michael van Gerwen. Finanční prémie 100 tisíc liber pomohla zachránit Wrightovu kariéru. Dodala mu potřebné sebevědomí a díky tomuto výsledku získal místenku v Premier League Darts a World Series of Darts.

V roce 2015 se rodák ze skotského Livengstonu již naplno etabloval ve světové špičce, čehož výsledkem byly finálové účasti na UK Open a World Series of Darts Finals. V obou finále podlehl své velké „Nemesis“ – holandské superstar Michaelovi van Gerwenovi.

Nejúspěšnější sezónu zažil Skot v roce 2017. Do ní vstoupil semifinálovou účastí na World Darts Championship, kde podlehl svému krajanovi Garymu Andersonovi. Následně zvítězil na třech kvalifikačních turnajích na UK Open, aby nakonec dosáhl svůj největší úspěch v kariéře a zvítězil konečně i na velkém pódiu, když triumfoval v hlavním turnaji UK Open. Ve finále zdolal Gerwyna Price a získal na svůj první Major titul.

Rok 2017 byl jednoznačně rokem Petra Wrighta, který přidal ještě 5 turnajových vítězství  v sérii European Tour, turnajový triumf v Düsseldorfu na German Darts Masters a vítězství na turnaji ze série Players Championship.

„Snakebite“ sahal i na triumf v Premier League Darts, ale ve finále v londýnské O2 Aréně nevyužil 6 match darts a podlehl (jak jinak?!) Michaelovi van Gerwenovi. Na dosah měl i vítězství na druhém nejvýznamnějším akcí v kalendáři PDC World Matchplay. Ve finále však nestačil na legendárního Phila Taylora.

Fantastické výsledky posunuly Wrighta na druhé místo světového žebříčku a je to právě on, kdo je v současnosti jedním z nejvážnějších soupeřů neohroženého lídra PDC Michaela van Gerwena.

Přes avizovaný útok na post světové jedničky se Wrightovi jeho záměr nedaří V průběhu letošního roku přidal pouze jeden televizní titul a sice vítězství na Melbourne Darts Masters. Mimo přítomnost televizních kamer pak uspěl jen dvakrát při Players Championschip. I přes zdánlivě slabší rok stále drží druhé místo žebříčku Order of Merit a stále je obávaným soupeřem pro každého.

„Snakebite“ tak bude mít v Praze příležitost vrátit svému rivalovi prohry z více finálových zápasů.

 

Největší úspěchy:

Televizní tituly:

UK Open – 2017

German Darts Masters – 2017

Melbourne Darts Masters – 2018

 

Mimo televizní tituly:

European Darts Open – 2014, 2017

European Darts Grand Prix – 2017

German Darts Championship – 2017

German Darts Open – 2017

International Darts Open – 2017

Players Championship  – 2012, 2013, 2014, 2015 (x3), 2016, 2017, 2018 (2x)

UK Open Qualifier – 2017 (x3)