Close

PAVEL JIRKAL

Narozen:                10. 4. 1983

Bydliště:                 Praha

Šipky:                      Target 21gr.

Přezdívka:

Walk on song:       Frankie Goes To Hollywood – Relax

Když se řekne jméno Pavel Jirkal, první slovo, které většinu šipkařů napadne je talent. Přirozený talent pro šipkový sport. Klidný, vyrovnaný hráč s pokerovou tváří. Už jako junior získal titul softového mistra světa. Ještě mnohem většího úspěchu dosáhl mezi dospělými. Stal se prvním českým hráčem, který se na vrcholné akci World Darts Federation dostal až do finalového zápasu. Na WDF Europe Cup 2018 získal stříbrnou medaili!!!

 

Snad to tak mělo být a Pavel se šipkařem měl stát. Je od přírody hravý, soutěživý. A zručný.  Byl dobrý v kulečníku a slušně to válel ve stolním fotbálku. Od chvíle, kdy v roce 1996 začal hrát šipky, bylo jeho čistou přirozeností se v tomto sportu zlepšovat. Stalo se tak v době, kdy po škole jezdil za svou mámou do dnešního klubu Ajeto. Od počátku udivoval svou dovedností a zřejmě bylo jen otázkou času, kdy se začne prosazovat. A bylo mu srdečně jedno, jestli drží v ruce šipky s umělým či ocelovým hrotem. „Pamatuji, že snad ve druhém turnaji jsem hned získal malý pohár. Objížděli jsme celou Prahu a téměř každý den se hrál nějaký turnaj. Bavilo mě to a já začal trápit i dospělé protihráče, kteří mě velmi často podceňovali a pak toho litovali,“ vzpomíná s úsměvem na své začátky Pavel.

Hned v roce 1998 jako patnáctiletý vybojoval druhé místo na Mistrovství České republiky juniorů ve steelech! To byl velmi slibný start kariéry.  A další úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat. Byl nejvýraznějším talentem mezi juniory té doby, ale první vavříny sbíral také v kategoriích dospělých, kde byl jeho spoluhráčem Jiří Jeníček ml. „Popravdě řečeno, byli jsme také rivalové a já jej ze začátku nemohl dlouho porazit. Spolu s ním jsem opravdu hrál nejčastěji. Dokážeme si vyhovět a rozumíme si. Vyhráli jsme toho společně opravdu dost,“ připouští Pavel Jirkal.

Když však přijde řeč na jeho prvního trenéra a mentora, vzpomíná si na ve své době nejlepšího hráče u nás. Byl známý tím, že chodil v teplácích a s německým ovčákem u nohy – Jaroslav „Jerry“ Ženíšek! „Byl to můj asi největší vzor, mentor a jednu dobu taky trenér. Společně jsme jeli na Winmau v roce 1999. Pro mě to byl neskutečný zážitek a v juniorech jsem skončil na 9. místě. Mohl jsem vyhrát skupinu, měl asi 10 šipek na vítězství, ale byl jsem vykulenej z té atmosféry a nedal to.“

Souhrn jeho úspěchů je neuvěřitelný. Softy nebo steely, jednotlivci, dvojice, mixy. Mistrovské trofeje, umístění na stupních vítězů. Račte si jen vybrat. Celkově 12x se zúčastnil prestižního Winmau World Masters a byl také prvním českým hráčem na PDPA Player Championship (22. 03. 2008 v Bad Soden u Frankfurtu nad Mohanem). Titul juniorského mistra světa ze Španělska 2002 v softech docela dlouho nad těmi ostatními dominul. Až do října 2018. NA WDF Europe Cupu 2018 v maďarské Budapešti porazil mnoho hráčů zvučných jmen a probojoval se jako vůbec první český hráč do finalového zápasu na vrcholné akci WDF. Finálové podium ho sice trochu, dle vlastních slov, přemohlo, ale i tak je stříbrná medaile tím nejlepším výsledkem v předlouhé historii českých účastí na WDF Europe Cupech, nebo WDF World Cupech.

Samostatnou kapitolou je potom určitě účast na PDC World Cup of Darts 2015, kde po boku Michala Kočíka bojoval v prvním kole proti Rakousku. Naše dvojice tehdy proti vycházející hvězdě PDC Mensurovi Suljovičovi a Rowby- Johnu Rodriguezovi prohrála 2:5. „Utkání tehdy určitě nebylo jednoznačné. Tenhle tlak snáším dobře a pódium je pro mě více příležitostí k vyhecování než ke stresu. I když v první chvíli mi ten terč na té obrovské stěně připadal takový malinký. Získal jsem tak další důležitou zkušenost,“ hodnotí tehdejší zápas Jirkal.

Když jde k terči, vždy si rád vzpomene na slova největšího hráče všech dob Phila Taylora: „ Jsi jen tak dobrý, jak si sám myslíš!“ Proto má před chystanou exhibicí o svém soupeři jasno: „Rád bych si zahrál po boku MvG, ale taky i proti němu. Sebevědomí je třeba si zvyšovat proti těm nejlepším!“  Bavíme se také o tom, co speciálního si připraví pro své fanoušky a známé v Praze. „Nic speciálního nemám. Ale už jsem měl 5x náběh na devítišipkové zavření, pokaždé chyběla jen ta poslední šipka. Tak že bych vám tu devítku ukázal tam?“ končí povídání s úsměvem.