Close

MICHAL ONDO

MÁCHAL

Narozen:                20. 2. 1985

Bydliště:                Sedlec

Šipky:                      Target RVB95 23g

Přezdívka:            Máchal

Walk on song:    Kabát  –  V pekle sudy válej

Michal Ondo je jedním z nejvýraznějších tuzemských hráčů. Plno je ho všude tam, kde se právě hrají šipky. Zápasy velmi intenzivně prožívá. Při hře burcuje, hecuje a křičí. Je úplně jedno, jestli hraje sám za sebe nebo za svůj milovaný tým Barbaři Sedlec. Avšak vždy chová svého soupeře v úctě a nezapomene za hru poděkovat. Srdcař s kravatou!

Jeho největším úspěchem je bronzová medaile z WDF Europe Cupu 2018 v párech s Romanem Benischkem.

K šipkám se dostal v 16 letech. Tehdy se začaly šipky ve Vysokém Mýtě hrát a Michal se chodil na kamarády dívat. Brzy s nimi také začal házet. Netvrdí, že mu to šlo hned, ale hra jej velice rychle pohltila. „Ze začátku to nelítalo tak, jak bych si přál. Ale oslovilo mě to. Začal jsem věnovat hodiny trénování a každý turnaj bral jako příležitost, jak sbírat zkušenosti. Byly doby, kdy jsem hrál i šest hodin denně“ vzpomíná Michal.

Roky se věnoval elektronických šipkám a stal se v tomto odvětví úspěšným hráčem především v rámci republiky. Pak ovšem objevil kouzlo steelů a projevil touhu prosadit se i zde. Ostřejším šipkám se začal věnovat v roce 2009 se zarputilostí sobě vlastní. Jeho přirozeně soutěživá povaha se záhy projevila, když o dva roky později vybojoval titul mistra České republiky! Velice úspěšný rok 2011 pak doplnil 3. místem na turnajích BDO ve Vídni a Budapešti. O rok později na sebe upozornil třetím místem při zahřívacím turnaji stále prestižnějšího Czech Open v Praze.

Výrazným rysem jeho povahy je ovšem jeho zapálení pro týmové soutěže. Téměř celou svou steelovou kariéru je věrný týmu Barbaři Sedlec, se kterými třeba loni vybojoval týmovou trofej mistrů republiky. Jen jediný rok si zahrál v dresu Bizonů a nedopadlo to pochopitelně jinak než dalším titulem. „Týmové soutěže mě baví pro svého ducha a emoce. Je to odlišné od individuálních soutěží. To sdílení emocí je prostě něco navíc. S Barbary jsme výborná parta a dokážeme se společně motivovat a nadchnout pro stejný cíl,“ připouští zřejmé hráč, kterému nikdo neřekne jinak než Máchal. Tady musím připomenout, že spolu s Pavlem Drtilem vyhráli v dresu jednoho týmu také ligu v Maďarsku a je pravda, že mu právě Maďaři nemohou přijít na jméno.

V tuzemsku se stal obávaným soupeřem a už několik let patří mezi absolutní špičku. V letech 2014 až 2016 opakovaně opanoval žebříček Českého poháru, připsal si na své konto mimo jiné také tituly mistra ČR v mixech i dvojicích.  K těm přidal vítězství na prestižním Czech Open po boku Slováka Petera Martina. A znovu se prosazoval také v zahraničí. Zopakoval si třetí místo v Budapešti. O dva roky dříve jste jej mohli vidět v živém streamu z Bukurešti 2014, kde rovněž obsadil 3. místo. „To byl vydařený turnaj. Zahrál jsem tam pár povedených zápasů. V semifinále jsem nestačil na Scotta Waitese, ale byla to veliká škola!“ vzpomíná Michal Ondo.

I v takto nabitém programu není Michal Ondo jen hráčem šipek. Stihl se oženit s Andreou a rok po té se jim narodila dcera Ella. „Je to pro mě pochopitelně veliká, veliká podpora. Čerpám ze své rodiny hodně sil, důležité je pro mě také vlastní nastavení. Je důležité si věřit a bojovat. A ono to přijde,“ prozrazuje své zdroje hráč, který fandí Raymondu van Barneveldovi a jehož nejoblíbenějším double je D8.

Michal toho v šipkách zažil i dokázal opravdu hodně. Těší se vůbec na pražskou exhibici? „Těším se a jak moc! Minule jsem v hale nechyběl jako divák a akce byla neuvěřitelná. A tentokrát si zahraji na pódiu! Rád bych si zahrál proti van Gerwenovi. Moje žena má ale ráda Petera Wrighta, tak by asi pro ni bylo super, kdybych mohl hrát i proti němu. Určitě si připravím pro tuhle příležitost něco speciálního. I kravata bude speciální!“ uzavírá naše povídání Michal Ondo.