Close

PHIL TAYLOR

THE POWER

Narozen:               13. srpna 1960

Bydliště:                Stoke-On-Trent, Anglie

Šipky:                    Target Phil Taylor 25 gr.

Přezdívka:            The Power (Síla)

Walk on song:      Snap – „ the Power“

Nejznámější, nejslavnější, nejrespektovanější hráč šipek planety a šipkařské historie. Držitel 16 titulů mistra světa a mnoha nejrůznějších rekordů, jejichž překonání si umíme představit jen stěží. Jeho hráčská kariéra byla stejně dlouhá jako oslnivá a nesrovnatelně jedinečná. V počtu titulů mistra světa jej překonali snad jen legendární bratři Pospíšilové v kolové. Následný profil hráče tak bude jen skromným shrnutím a ohlédnutím za kariérou muže, který šipky proslavil na celém světě. Phil Taylor – pan síla.

Phil Taylor, celým jménem Philip Douglas Taylor, se narodil v Burslemu v Stoke-On- Trent, který jako své bydliště uvádí dodnes.  Syn Elizabeth a Douglase Taylorových opustil vzdělávací systém už v 16 letech a hned začal pracovat v místní firmě. Krom toho, že chodil do práce, veškerý svůj volný čas věnoval hraní šipek po hospodách celém Stoke-On-Trent.

„Měli jsme doma šipkový terč,“ vzpomíná jeho matka v knize Šipky – největší souboje na to, jak všechno začalo, „ale to bylo tak všechno. Hráli jsme šipky a byli šťastní. Nesnášela jsem prohry a tuto vlastnost jsem předala Phillipovi.“ Mladý Taylor zkoušel boxovat, jeho děda byl bojovník BKB (box holýma rukama), ale Philovi šel lépe tanec a měl talent na šipky. „Když jsem byl malý, neměli jsme televizi, neměli jsme ani elektřinu, takže se všichni chodili bavit do obecních hospod a tam jsem se naučil hrát šipky. Když mi bylo 12, jeden chlápek mi řekl, že budu nejlepší hráč šipek na světě.“

Byl stejně umanutý jako talentovaný, což neuniklo pozornosti v té době již proslulého Erica Bristowa. Mezi oběma vznikl vztah někde mezi přátelstvím a sponzorstvím. Eric tehdy podpořil mladého Philipa Taylora velkolepou částkou 10 000 Britských liber. Taylor se díky tomuto štědrému mecenáši mohl naplno vrhnout do hraní milovaných šipek.

Svůj první turnaj vyhrává v roce 1988 a je jim domácí Burslem open. Brzy následují další tři tituly z různých turnajů a přichází rok 1990 a mistrovství světa BDO. Nováček Phil Taylor se k překvapení všech probojuje až do finále, kde deklasuje svého mentora Bristowa 6:1 a stává se mistrem světa BDO! V témže roce vyhrává celou řadu dalších turnajů BDO, což jej rázem katapultuje do čela světového žebříčku BDO/WDF.

V následujícím roce jej při cestě za obhajobou porazí ve čtvrtfinále Dennis Priestley, kterého Phil po většinu své kariéry považuje za svého největšího soupeře. V roce 1992 stojí znovu ve finále. Tentokrát poráží Mika Gregoryho až v legu „náhlé smrti“ a tento zápas ve svých pamětech udává jako nejlepší finále, jaké kdy na mistrovství světa odehrál.

Taylor i nadále sbírá jednu trofej za druhou, leč v zákulisí se pomalu schyluje k zásadním změnám ve světových šipkách. Ty vyvrcholí odchodem šestnácti největších hvězd a mistrů světa do nově vznikající konkurenční WDC (dnes PDC). Mezi zakládajícími členy WDC je také Phil Taylor a tato elita slibuje divákům i televizím zajímavější souboje a větší profesionalitu, což sebou nese také lákavější peníze. Jak dnes situace mezi PDC a BDO/WDF vypadá, to jistě všichni víte sami.

Od roku 1994 pak mnoho let nepřetržitě obhajoval své tituly mistra světa PDC. Na World Championschip jej dokázali porazit jen Dennis Priestley, kanadský hráč John Part a v roce 2007 Nizozemec Raymond van Barneveld, který tehdy přešel z konkurenční BDO do PDC. Jejich finálový zápas je odbornou veřejností považován za nejlepší finále všech dob, když Barney porazil Taylora 7:6 na sety až v legu „náhlé smrti“. Rok 2007 vůbec patřil van Barneveldovi, ale hned příští rok a po něm roky další byl znovu neomezeným vládcem světových šipek Phil Taylor. Nikdo z generace talentovaných Jamese Wadea, Adriana Lewise, Davida Chisnalla, skotů Garyho Andersona či Petera Wrighta jej přes občasná vítězství nedokázal sesadit z trůnu světové jedničky. Jedinou výjimkou té doby byl díky bodovému systému jiný účastník exhibice, a sice Taylorův krajan Colin Lloyd.

Teprve s přibývajícími roky a nástupem dominance nizozemského mladíka Michaela van Gerwena začal postupně Taylor ztrácet své pozice. Nic však nebylo zadarmo. Starý lišák Power několikrát stoupající holandskou hvězdu vyškolil a jejich zápasy patřily k vrcholům posledních let kariéry Phila Taylora.  Když potom po prohraném finále mistrovství světa 2017 s Robem Crossem oznámil šestapadesátiletý Taylor definitivní ukončení své neuvěřitelné kariéry, zůstalo po něm ve světě šipek znepokojivé ticho a prázdno.

Byl a je velikánem ve všech směrech. Drží většinu rekordů v počtu vyhraných turnajů, zápasů, průměrů i devítišipkových zavření. A jen stěží se mu ještě někdo v současnosti nebo vzdálené budoucnosti vyrovná. Popularitu šipek přinášel do celého světa, účastnil se nejrůznějších exhibic, měření sil, turnajů i propagací. Jako první hráč šipek byl nominován na prestižní ocenění BBC Sports Personality of the Year Award 2006. A přestože jeho bohatou a pestrou kariéru doprovázely také jisté osobní i hráčské kontroverze, s respektem zůstaneme u vzpomínky na to, co dokázal na sportovním poli.

V těchto dnech jeho příběh znovu ožívá. Prostřednictvím svého managera se nechal slyšet, že „ znovu pověsil svůj tréninkový terč“. Je-li to pouze u příležitosti listopadového utkání se Slávou Navrátilem, nebo má Phil Taylor znovu chuť a sílu soutěžit v milovaném sportu, to se ukáže v příštích dnech. Buďte ve střehu.