Close

PAUL LIM

THE SINGAPORE SLINGER

Narozen:                                25. ledna 1954 – Singapore

Bydliště:                                 San Bernardino, Californie

Šipky:                                     Target The legend series

Přezdívka:                             The Singapore Slinger

Walk on song:                      Dire Straits- „Walk of Life“

Nejpopulárnější hráč asijského původu! První šipkař, který zavřel na mistrovství světa perfektní leg na devět šipek. Mnohonásobný účastník Mistrovství světa i World Cup of Darts. Ryzí gentleman s vybraným sportovních chováním. Legenda a miláček publika. Singapurský malý velký muž, který ve své kariéře reprezentoval hned tři různé země.

Jeho příběh se třemi šipkami u terče se začal výrazněji psát v roce 1982. Tehdy se poprvé představil na Mistrovství světa BDO a prohrál s Davem Witcombem. To už měl ale za sebou účast v L16 při Winnmau World Masters. Pojďme ale zpátky k Mistrovství světa BDO. Dalších sedm let nepřekonal práh druhého kola, než přišel jeho nejslavnější okamžik. Stalo se tak 9. ledna 1990 v utkání druhého kola, jeho soupeřem byl Jack McKenna. Zajímavostí je také fakt, že Lim tehdy hrál pod vlajkou USA. Paul Lim tehdy vyhrál první set a na podání první hry druhého setu byl Ir. Po jeho náhozu 100 bodů přišla první „180“ Lima. Následovala druhá „stoosmdesátka“ a ve třetím kole Lim zavřel 141 bodů nejčastější kombinací T20, T19 a D12. Byla to první senzační devíti šipková hra na mistrovství světa! Dlouhé roky pak trvalo, než se diváci jednoho z mistrovství světa (PDC, BDO) znovu dočkali stejného výkonu. To když Raymond van Barneveld předvedl stejný kousek proti krajanovi Jelle Klaasenovi v roce 2009. Ale zpět k Paul Limovi.

Tento zápis do historie byl vlastně jediným výrazným počinem Paula Lima ve světových šipkách. V roce 1994 přestoupil do WDC (nyní PDC). A stejně tak se mu nepodařilo připojit některý z výrazných úspěchů na velkých turnajích. Většinou svou hru končíval v úvodních kolech turnajů, výjimkou byla třeba jeho účast ve čtvrtfinále při World Matchpaly 1995.

Zcela odlišná situace panovala v Asii a především v jeho rodném Singapuru. Tam je Paul Lim velikým jménem a zavedeným pojmem. Legendou v pravém slova smyslu. Vítězem mnoha turnajů v nejrůznějších šipkových odvětvích (steely, softy, bullshootery). Král asijského kontinentu, kde je výčet jeho triumfů dlouhý a úctyhodný. Paul Lim je největší šipkový universál na této planetě, o tom není pochyb.

Přesto můžeme i v PDC zaznamenat i různé podivuhodné okamžiky Paula Lima. Když v roce 2013 při World Chamiponsphip prohrál s Michaelem van Gerwenem 0:3 na sety, byl to Paul Lim, kdo první v turnaji zavřel 170. Jindy měl zase náběh na 9 šipek proti Gary Andersonovi. Při World Cup of Darts dokázal se svým spoluhráčem vyřadit favorizované Skoty, jiný rok v téže soutěži porazil úřadujícího světového šampióna Roba Crosse 4:2. Výkony, které si zaslouží respekt.

Přestože nemá vyhraný žádný velký PDC MAJOR turnaj a zůstává ve stínu mnoha jiných hráčů, jedním aspektem se ale Paul Lim vymyká všem ostatním hráčům. A to je jeho klidná, pokorná povaha a rytířské vystupování na pódiu při turnajích. Jen stěží si vzpomenete na hráče, který by vás tímto svým aspektem hry tak udivoval a přitahoval. Neustále soustředění na hru, lehké úsměvy bez zbytečných gest a grimas, převeliká úcta k soupeři a jeho hře. Tím by se mohl stát příkladem pro mnohé mladé hráče.  Přijďte tohoto singapurského gentlemana povzbudit na pražskou exhibici legend, kde si vás jisto jistě získá na svou stranu.