Close

MILOSLAV NAVRÁTIL

SLÁVA

Narozen:                25. 2. 1958

Bydliště:                 Praha

Šipky:                     Nodor 18 gr.

Přezdívka:             Sláva (při WCH PDC 2008 „Ninja“)

Walk on song:      Karel Gott „Být stále mlád“

Historicky první ambasador českých šipek na pódiu Alexandra Palace při PDC World Championschip 2008!!! A zcela určitě jediný český hráč, za kterým si pro podpis přišel samotný Eric Bristow! Legenda Slávy Navrátila ožívá pro pražský zápas s výjimečným Philem Taylorem.

Miloslav si pamatuje, že poprvé zkusil hrát šipky v roce 1998. Tehdy byli někde na montáži a večer v místní hospůdce si vyzkoušel, jaké to je házet na terč s obyčejnými hospodskými „plasťáky“.  Hra jej oslovila, a tak začal při své anabázi v Prostějově více trénovat se synem Tomášem. Podle něj však šlo jen o takové trénování.

Soutěžit v šipkách začal až v Pardubicích. Tenkrát to byla 2. liga. Sláva ale začal vynikat a velice brzy přestoupil do týmu Trefa Chrudim, kde se setkal s Josefem Spálenským. „ To byla doba, kdy jsem ještě bez problémů a pravidelně porážel i Káju Sedláčka,“ vzpomíná s úsměvem Sláva.  Softovou kariéru uzavřel v dresu Maxima Český Krumlov, se kterými sbíral úspěchy na mistrovství republiky i v Superlize. V roce 2005 vyhrál žebříček EDU. V té době už byl uznávaným hráčem, ověnčeným několika tituly mistra republiky. Zároveň však dospěl k důležitému rozhodnutí. „Po všech těch letech jsem dospěl k názoru, že se mi fungování softových svazů nelíbí a že se už dál softovou hrou zaobírat nebudu. Stejně se to nejdůležitější v šipkách odehrává na steelech, a tak jsem do toho šel,“ vysvětluje Miloslav.

A šel do toho naplno. Hned v roce 2006 při tradičním Czech Open vybojoval semifinále, kde prohrál s pozdějším vítězem Dietmarem Burgerem z Rakouska. Také ve steelech zažívá Navrátil výrazné úspěchy, stává se vítězem Českého poháru, Mistrem České republiky v kategoriích smíšených párů, jednotlivců i týmů (s Toi Toi Dixi).

Jeho nejslavnější chvíle však teprve měla přijít. Po kratší anabázi v organizaci BDO se Sláva rozhodl zúčastnit východoevropské kvalifikace na mistrovství světa PDC 2008! Příběh příznivcům šipek jistě dobře znám jen v krátkosti připomenu. Miloslav tuto kvalifikaci vyhrál, když ve finále zdolal Petra „Tušku“ Touše a jako první tuzemský hráč letěl na sklonku roku do Anglie na World Championschip PDC. Tam v hale Alexandra Pallace v předkole porazil filipínce Rizala Barellana 5:0 na legy a postoupil do prvního kola mistrovství. Zde na něj čekal favorit Andy Jenkins. Toho času 4. hráč světa a semifinalista předchozího šampionátu. Prostě hvězda se vším všudy. V památném zápase se Sláva nejprve rozkoukal a poté výbornou hrou, okořeněnou několika „180“ i jistým zavíráním „Rockyho“ trápil, když dokonce vedl 2:1 na sety!!! Slavný komentátor Sid Waddell tehdy vzrušeně hýkal: „Rocky je v problémech! Kdo je tento Čech?“ Vidina možného vítězství však ochromila mysl Slávy Navrátila. Do jeho hry se vloudil pocit nejistoty a zkušený Andy Jenkins zápas otočil, aby nakonec vyhrál 3:2 (3:1, 0:3, 2:3, 3:0, 3:0). Přes prohru se Navrátil dočkal velmi pozitivních komentářů odborné veřejnosti a pro jeho podpis si přišel sám veliký Eric Bristow! Podobného úspěch pak dosáhl Sláva v Mnichově při turnaji „Meet the Power“ , kde prohrál až v semifinále s vycházející hvězdou Adrianem Lewisem. V té době se jako 88. hráč žebříčku PDC zúčastnil i několika turnajů Players Championchip. V anglickém Telfordu nejprve prohrál již v prvním kole s Johnem Quanstockem. Druhý den pak ale porazil německého hráče Michaela Barnarda 5:4. Stejným poměrem nestačil na Wes Newtona a z turnaje vypadl. Oba dny vyhrál Phil Taylor. Také v dalších turnajích se mu nedařilo. V Antwerpách prohrál s Adrianem Grayem, v Amsterdamu se Stevem Beatonem.  Byl prvním naším hráčem, který tyto PDC  turnaje pravidelně hrával. A přestože na domácích terčích ještě stále vyhrával a neustále vylepšoval své obdivuhodné statistiky, pomalu se z šipkařského dění vytrácel. Své oblíbené šipky i nadále bedlivě sledoval a českým klukům vždy upřímně fandil, sám už ale šipkám tolik času nevěnoval.

A přesto – v roce 2017 se objevil na Czech Open, kde se dostal do L 16. Loni se zúčastnil turnaje Nova Open, kde skončil na skvělém druhém místě! Vyhrál tak vstupenky na WCH PDC ve „své“ milované Ally Pally, které ale věnoval našim mladým šipkovým nadějím. A v letošním roce se zúčastnil kvalifikace PDC na Czech Darts Open 2019, který se konal v Praze. V listopadu se pak v rámci chystané exhibice legend utká s nejlepším hráčem všech dob – Philem Taylorem.  Znamená to snad něco více…???