Close

MARTIN ADAMS

WOLFIE

Narozen:                                 6. června 1956

Bydliště:                                  Sutton, Surrey, Anglie

Šipky:                                      Engraved Datadart M3 22gr..

Přezdívka:                              Wolfie (Vlčák)

Walk on song:                      Duran Duran – „Hungry Like the wolf“

 

 

Jeden z nepopulárnějších hráčů na světě. Konzervativní muž, po celou kariéru věrný organizaci BDO. Trojnásobný mistr světa, který na svůj první mistrovský titul čekal dlouhých 14 let. Nejdéle sloužící kapitán anglické reprezentace, jehož cesta na pódium vždy začíná zlověstným vlčím vytím. Player, který stále dosud tvrdí, že je hospodským hráčem.

Jeho šipkařská kariéra byla (na rozdíl od jiných hráčů) odstartována až v poměrně pozdním věku. Ve 30 letech. Do té doby pracoval pro Lloyds Bank. Při cestě z práce se často stavoval do hospůdky Packhourse v Northboroughu, aby se zde odreagoval při hře v šipky. Šlo mu to asi docela slušně, protože za místní tým začal nastupovat v lize a dodnes cítí k tomuto hracímu místu svou náklonnost.

V roce 1992 se vydává na svou „poloprofesionální“ dráhu (protože BDO ve skutečnosti profesionální organizací nikdy nebyla) a začíná se účastnit větších turnajů. Valnou většinu klání BDO v jeho historii vyhrál. Výjimkou bylo velmi dlouho finále mistrovství světa BDO.

Na svůj první mistrovský titul čekal dlouhých čtrnáct let! Dlouho předváděl v BDO fantastickou hru i zavírání. Jakmile však „šlo o hodně“, jeho mysl často kolabovala a výkon šel nepochopitelně dolů. Jakoby Wolfie trpěl komplexem z velkých okamžiků. V Lakeside startoval poprvé v roce 1994, když mu bylo již 37 let. Ale do finále se dostal až o 11 let později, kdy vyřadil všechny, kdo mu stáli v cestě. Až na Raymonda van Barnevelda, který jej k titulu nepustil.

O dva roky později  (2007) se do finále dostal znovu. Proti němu stál kvalifikant Phil Nixon. Oba ještě nikdy titul nezískali, oběma bylo již 50 let. Zápas se stal legendárním pro svůj dramatický příběh. Martin Adams měl jeho průběh pevně ve své moci a ujal se mocného vedení 6:0. Diváci v klubu Lakeside i u televizních obrazovek již pouze čekali, kdy zasadí Nixonovi ránu z milosti. Kde se vzal, tu se vzal, znovu se na scéně objevil Wolfieho „mindrák“. Nixon, který už v tu chvíli neměl vůbec co ztratit, se obdivuhodně vrátil do zápasu. Postupně snižoval na 2:6, 4:6, 5:6 a dokonce vyrovnal na 6.6! Žena Martina Adamse na to již neměla nervy a odebrala se do předsálí, kde s hlavou ukrytou ve dlaních očekávala možné i nemožné. Tentokrát však Martin celou situaci ustál a po vítězství 7:6 mohl oslavit svůj první titul mistra světa BDO!!!

Své další dva tituly mistra světa pak přidal ještě v letech 2010 a 2011. Nikdo tehdy nepochyboval, kdo je vládcem BDO. V letech 2000 a 2001 si také vyzkoušel některé turnaje PDC. BDO zavětřilo průšvih a svým hráčům zakázalo účast v TV turnajích PDC. Martin Adams pak prokázal neskutečnou míru loajality, když opakovaně odmítl nabídky na přestup do hvězdné PDC. Wolfie zůstal věrný BDO, jejím fanouškům i sponzorům. V několika případech to vyvolalo slovní přestřelku mezi ním, BDO a PDC, ale v konečném důsledku šlo jen o kočkování všech zúčastněných. I díky tomu Martin Adams zůstal nejdéle sloužícím kapitánem reprezentace Anglie, se kterou vybojoval nemálo týmových trofejí.

Došlo i na experiment několika turnajů, které byly otevřeny společně pro hráče PDC i BDO. Takových se Martin Adams pod vlajkou BDO zúčastnil. Na World Darts Trophy prohrál ve finále s Philem Taylorem 2:7, ve finále Winnmau World Masters pak pro změnu s hvězdným juniorem Michaelem van Gerwenem. V roce 2015 pak přijal pozvánku na Grand Slam of Darts, o kterém už se říkalo, že je pro něj zapovězený. Šedivý vlk se ukázal ve výborném světle. Ze skupiny s Ianem Whiteem, Jelle Klaasenem a Stevem Beatonem postoupil do další fáze turnaje. Tam mu stopku vystavil rozjetý belgičan Kim Huybrechts v zápase, který si Wolfie náramně užíval, ačkoliv skončil 9:10 v jeho neprospěch.

V témže roce byl ještě ve finále mistrovství světa BDO v Lakeside, kde prohrál se Scotty Mitchellem těsně 6:7. Od té doby už se do finále mistrovství světa nepodíval, naopak dvakrát vypadl z milovaného turnaje již v prvním kole. Přesto je Martin Adams stále oblíbeným a vyhledávaným hráčem, který nepokazí žádnou zábavu. Přijďte se osobně přesvědčit do haly Královka v rámci exhibice legend 1. listopadu. Budete členy vlčí smečky???