Close

KAREL SEDLÁČEK

ZLEJ KÁJA

Narozen:                17. 2. 1979

Bydliště:                 Bohdašín

Šipky:                       Unicorn 23 gr.

Přezdívka:             Zlej Kája

Walk on song:     Helloween  „Future World“

Pokud by jste mezi tuzemskými hráči hledali toho největšího sympaťáka, bezkonkurenčně by to vyhrál „Zlej Kája“. S hladce oholenou hlavou a sestřiženou bradkou vás odzbrojí svou nekonfliktní a srdečnou povahou, aby vás následně s instinktem zabijáka rozebral svou hrou u terče. Svým uměním si získal nové fanoušky nejenom opakovaným startem jako první Čech na mistrovství světa BDO v Lakeside, ale také letos spolu s Frantou Humpulou při šampionátu PDC World Cup of Darts v německém Frankfurtu nad Mohanem.

Karel Sedláček se k šipkám dostal v podstatě náhodou, když jej obdaroval šipkami a terčem spolužák ze základní školy, který se šipkového vybavení zrovna chtěl zbavit. To mu bylo 15 let. Karel začal házet. Z počátku jen občas, neboť svůj čas dělil mezi další aktivity. V zimě ale hrál častěji a ke hře strhnul i své nejbližší okolí.

Že se šipky hrají také v soutěžích, si všiml až o dva roky později. Postupně začal navštěvovat menší turnaje a dokonce začal působit i v místní lize. Ani základní vojenská služba jeho novou vášeň nepřerušila. Po vojně se díky práci dostal do Pardubic a tam konečně přičichl k vyšší úrovni hry, když začal navštěvovat i turnaje na republikové úrovni.

Steely objevil v roce 2001 a hned přijal výzvu hrát Český pohár. Dvojice hrál s parťákem Martinem Kapuciánem a poměrně pravidelně se prosazovali na bednu. V singlech to bylo horší, protože v té době ostrým šipkám kralovala taková jména jako Miroslav Navrátil, David Miklas, Petr Touš, Pavel Drtil apod. Čas od času však někoho z nich porazil a měl z toho velkou radost.

V té době jej oslovil Antonín Múdry (manažer TOI TOI DIXI Bratislava), jestli nechce hrát i steelovou ligu, s tím že svým hráčům umožní jezdit i na evropské turnaje WDF a sbírat tak zahraniční zkušenosti. Spolupráce s Tonem se ukázala jako velmi prospěšná. S česko-slovenským týmem vyhrál Karel Sedláček několik titulů.

Začal se rovněž prosazovat v zahraničí. Na okruhu WDF turnajů uhrál finále v Rakousku na Austria open, 5. místo ve dvojicích na British Open s Otou Zmelíkem, 5. místo na největším tuzemském turnaji Czech Open. Hned dvakrát vybojoval 3. místo na Romania Open a stejně tak se mu dařilo na Hungaria Open, k tomu přidal další 5. místo na Polish Open. Několikrát se účastnil Winmau World Master.

Díky dobrým výsledkům v roce 2013 se stal vítězem východoevropského žebříčku BDO (což byla novinka) a dostal se přímo na MS BDO v Lakeside, kde v předkole prohrál s Paulem Hogenem 1-3 na sety. Byla to pro něj neuvěřitelná zkušenost a neskutečný zážitek. Karel si dobře pamatuje, jak mu tam se vším pomáhal jeho dobrý přítel Darryl Fitton. Jak říká s oblibou, byl jak jeho šipkový táta. Říkal mu, co má a nemá dělat, jak se má chovat, hlídat svou koncentraci a podobně. „Měl se mnou trpělivost, i když má angličtina byla mizerná a pořád do kola mi něco vysvětloval. Jedním slovem – úžasný nejenom hráč, ale hlavně člověk. Klobouk dolů před ním. Byla to obrovská zkušenost a možnost zahrát si na legendárním místě. Můžu to všem, kteří šipky hrají, jen doporučit a jsem za to vděčný,“ vzpomíná Karel .

Díky stálému vedení ve východoevropském žebříčku dostal i pozvánku na zbrusu nový turnaj BDO, a to World Trophy, který se hrál na dalším symbolickém místě, a sice v Blackpoolu. Los mu přidělil Robbieho „Konga“ Greena. Karel s ním hrál tehdy poslední zápas večera a k překvapení většiny zasvěcených jej dokázal porazit 6-1 na legy s průměrem přes 94 bodů. Tím se stal prvním Českým hráčem, který vyhrál utkání na MAJOR turnaji. V druhém kole sice vypadl s Paulem Jenigsem, ale rozhodně zanechal dojem.

Následující sezonu pokračoval v ohromujících výsledcích. Znovu se dostal na MS BDO do Lakeside a i na World Trophy. Na šampionátu se mu povedlo postoupit z předkola po výhře 3-2 nad Paulem Coghlinem a dostal se mezi 32 nejlepších šipkařů BDO na světě. V prvním kole sice prohrál s Gllenem Durantem 3-1 na sety, ovšem utkání skončil s průměrem 99.57, kdy za předvedenou hru slyšel chválu od hráčů i fanoušků. Byl to zatím jeho největší úspěch v BDO.

V PDC si zahrál zatím jeden turnaj pro tour cca v roce 2006 kde prohrál s bývalou světovou jedničkou Colinem Lloydem. Úžasnější zážitek mu však připravilo vítězství v kvalifikaci na World Cup of Darts. První kvalifikační turnaj vyhrál fenomén František Humpula, kterému Karel po skončení řekl: „Půjdu za Tebou, pojedeme tam spolu!“ Jak řekl, tak učinil. Odměnou mu pak bylo utkání prvního kola proti světovým gigantům Michael van Gerwen a Raymond van Barneveld z Holandska. Český pár v pozdních večerních hodinách sice prohrál 1:5, přesto mají oba naši hráči na co vzpomínat.

Karel je také držitelem unikátní šňůry, když se mu podařilo vyhrát pět Českých pohárů v řadě! A vítězství vybojoval také v unikátním projektu Souboj titánů.

Karel stále ještě čeká na svou první „devítku“. Již pětkrát dokázal hodit perfektních 8 šipek, vždy jej zradila ta poslední. Ale ono to přijde. Neznám nikoho, kdo by to tomhle sympatickému drakobijci nepřál.

Text: Jiří Vlček