Close

JAN WEBER

Narozen:                   v srpnu 1986

Bydliště:                   Praha

Povolání:                  Profesionální freestylista od roku 2009

Největší úspěchy: 7x mistr světa, 5x mistr Evropy, 11x mistr ČR

Výraznou osobností únorové exhibice Rebel Prague Darts Masters byl také moderátor Jan Weber. Před samotnou exhibicí vyzpovídal všechny hráče v rámci V.I.P. akce, na pódiu pak vytvořil výbornou moderátorskou dvojici s Russem Brayem a svým osobitým přístupem určitě přispěl k celkové atmosféře v hale Královka. Ne každý však ví, že je Honza sedminásobným mistrem světa v Footbag Freestyle a sport považuje za svůj životní styl. Znal před pražskou exhibicí šipky? A jak na něj atmosféra v Královce působila? Dovolili jsme si role obrátit a profesionálního moderátora vyzpovídali formou rozhovoru.

Jak jsi se k Footbag Freestyle dostal? Co nebo kdo Tě k němu přivedl? Za jakých okolností?

S footbagem či hakisakem (jak je u nás tato aktivita známější), jsem začal trénovat už před 18 lety na střední škole. Docela mi to šlo a po roce jsem se stal vicemistrem Evropy, začal makat ještě mnohem víc a nakonec se dostavily i úspěchy nejvyšší. Je to sport, který člověka úplně pohltí, existuje přes 3000 triků a sám jsem jich vymyslel kolem 50 a také držím i několik desítek českých i světových rekordů.

Zkoušel jsi i jiné sporty? Které máš nejraději?

Ano, od mala jsem hrál fotbal a tenis, později i golf, ale freestyle je akčnější, rychlejší a především kreativnější a byť si od něj člověk také někdy potřebuje odpočinout, i tak není na ostatní sporty tolik času. Až tedy na freestyle fotbal, který je vcelku podobný, a kterému se také již téměř 10 let věnuji.

Jsi sedminásobný mistr světa, 5x mistr Evropy, 11x Mistr ČR. Existují v rámci tohoto sportovního odvětví pro Tebe ještě výzvy??

Ve footbagu už skutečně není moc co dál. Samozřejmě se dají přidávat tituly a rekordy, ale pro mě jsou nyní mnohem zajímavější právě triky s fotbalovým míčem a celkové propojení profesionálního fotbalu s freestylem. Vidím to jako zajímavou cestu, kterou ještě doplňuji o triky se zajímavými předměty jako je mobilní telefon, bowlingová koule, ale třeba i syrové vajíčko, zkrátka se snažím přijít s něčím originálním.

Jsi v tomto sportu na špičce. Dostal jsi nějakou zajímavou nabídku od fotbalových týmů? Který klub je klubem Tvého srdce a jakou nabídku ze zahraničí by jsi neodmítl?

To sice ano, ale na nějaké top angažmá by to asi nebylo. Ve freestylu se přeci jen většina triků odehrává na místě, nebo na malém prostoru, takže obejít někoho 1 na 1 není problém, ale na celém hřišti v pohybu a v rychlosti se přesnost trochu vytrácí. Nejraději mám od mala Bayern Mnichov, tam bych jim samozřejmě tvrdil, že nic z toho není problém ani v pohybu. 😀

Jak to vidíš Ty? Proč vlastně sportuješ? Co Ti sport přináší???

Sport je pro mne prakticky vším, aktivní životní styl mě baví a neuvěřitelně si vážím toho, že mám možnost se právě tím živit. Navíc to přináší spoustu neuvěřitelných zážitků z eventů, natáčení a setkání s osobnostmi, které člověk zná jen z TV a médií.

Je taky něco, co Ti bere?

Tak určitě čas! Na začátku před 18 lety jsem trénoval klidně i 8 hodin denně a pak když šli všichni o víkendu někam ven, tak já se musel alespoň trochu učit, ale určitě to stálo za to a neměnil bych. Ke sportu patří i nepříjemná zranění, ale když sedíte celý den v kanceláři, také to není ta nejlepší cesta.

Jsi také vyhledávaným moderátorem. Jak jsi se připravoval na Rebel Prague Darts Masters v únoru letošního roku? Znal jsi šipky jako sport? Setkal jsi se s nimi někdy v minulosti? Vyzkoušel jsi tuhle hru nebo znal některé hráče z televize?

Šipky jsem dřív pravidelně hrával, když jsme se s pár lidmi scházeli u našeho kamaráda. Občas i dnes když je příležitost nějaké večerní zábavy v baru, kde se šipky nachází. V televizi jsem začal koukat hlavně až potom, co jsem se s hráči seznámil osobně. Je super je sledovat, jak se jim daří. Co se týká moderování, sportovní akce moderuji nejčastěji a upřímně i nejraději. Spoustu z nich dříve pro Olympijský výbor, také golfové tour, samozřejmě fotbalové akce a podobně. V únoru byla fantastická atmosféra, při které se moderovalo téměř samo. Navíc byl mým odborným parťákem Russ Bray. Před akcí jsme si dali kafe, dobře poklábosili a i během akce se skvěle doplňovali.

Jak se Ti líbila atmosféra při exhibici v Královce? Překvapilo Tě něco? Změnil se Tvůj pohled na tento sport?

Diváci byli neuvěřitelní! Nebyl jsem si před únorovou akcí úplně jistý, jak moc to v Královce bude žít, ale to co se dělo, předčilo i ty nejmonstróznější představy! 😀 Kam se hrabe plný fotbalový stadion, šipky mají tu nejlepší atmosféru, minimálně díky fanouškům, co byli v únoru v Královce. Naprosto šokovaní byli i všichni hráči, ti zahraniční tomu nemohli uvěřit.

Měl jsi možnost hovořit s jednotlivými hráči. Který z nich na Tebe udělal dojem a proč???

Musím říct, že všichni byli velmi vstřícní a přátelští. Nejvíc uvolnění na mě působili Wayne Mardle a Simon Whitlock. Raymond van Barneveld působil možná až trochu skromně a stydlivě. Michael van Gerwen byl hodně koncentrovaný a jako jediný možná udržoval (právě kvůli koncentraci) trochu odstup, ale je to pochopitelné. Mě když někdo potká v přípravě před soutěžním výkonem, raději se mi vyhne obloukem. 😀 Každopádně to byl dech beroucí zážitek, taková šipkařská esa potkat a už se těším na konec listopadu!