Bydliště:                 Krnov

Šipky:                       Target Wayne Mardle 22 gr.

Přezdívka:

Walk on song:

Kamkoliv přijde, určitě zanechá dojem. Takhle bych charakterizoval třiadvacetiletého Františka Humpulu, oporu ligového týmu Steel Krnov a několikanásobného Mistra České republiky. Bohatá kštice vlasů, schopnost koncentrace a srovnané myšlenky v hlavě. Odpovídající sebevědomí, ale také potřebná dávka skromnosti, pokory a vytrvalosti z něj dělají jednoho z nejlepších současných hráčů v České republice.

Jeho šipkařské počátky se datují k létu 2009, kdy jej v 15 letech vzal táta na hrací místo Krnovské šipkové ligy. Františkovi se hra v šipky zalíbila a v příští sezoně již začal jako nejmladší hráč pravidelně hrát místní ligovou soutěž. V roce 2011 poprvé vyjel zkoušet štěstí na turnaj mimo Krnov. A bylo to přímo na Mistrovství České republiky! Zde okamžitě opanoval kategorii juniorů a stal se Mistrem České republiky. Protože se i nadále potýkal s nedostatkem financí, hrával stále pouze turnaje v Krnově a blízkém okolí. Vydal se mezi republikovou elitu až opět na Mistrovství ČR za obhajobou juniorského titulu, která se mu beze zbytku podařila. To už si talentovaného mladíka začali všímat i hráči z kategorie dospělých.

Poprvé jej vzal na Regionální master do Ostravy René Vinárek, aby společně ve finále dvojic porazili ostřílené duo Radim Pavlík/ Daniel Barbořák. A právě s druhým jmenovaným pak později založili dvojici, která patří mezi republikovou špičku v softech i steelech. Ještě, než se tak stalo, vyhrál svůj první titul mistra ČR mezi dospělými ve dvojicích po boku již zmiňovaného Reného Vinárka. To už měl za sebou první sezonu v superlize v dresu Supů Dolní Benešov. A právě superliga mu podle jeho slov výrazně pomohla v kariérním růstu. Díky tomu, že své dovednosti mohl konfrontovat s nejlepšími hráči v republice, se sám znovu začal zlepšovat. Rostla jeho hra i psychická odolnost vůči tlaku.

Jeho steelový příběh je kratší, ovšem stejně překvapující a impozantní. Prvním turnajem s kovovými hroty pro něj bylo (jak jinak?) Mistrovství České republiky v květnu 2016. Po boku parťáka Dana Barbořáka získali 3. místo ve dvojicích, v kategorii jednotlivců František nenašel soupeře a při svém premiérovém startu šampionát vyhrál a stal se Mistrem České republiky! Tím zároveň získal nominaci na účast ve světoznámém turnaji Winmau World Master a kvalifikaci na mistrovství světa BDO. Mekka šipkařů v Lakeside mu připravila další zážitek, když se v 1. kole střetnul s legendárním Angličanem Andym „the Viking“ Fordhamem. Když Franta na zápas vzpomíná, vybaví se mu to množství lidí, kteří zápas v bezprostřední blízkosti sledovali. A přestože proti Andymu první set vyhrál, nakonec odešel těsně poražen. Stejně tak se mu „dařilo“ o pár dní později v druhém turnaji. František si odvezl domů zjištění, že i s takovými světovými hráči se dá hrát vyrovnaný zápas, jen člověk musí produkovat ještě lepší hru a především zlepšit zavírání, které hráči na téhle úrovni nekompromisně trestají.

V dalším čase (stejně jako doposud) dělil svou pozornost jak mezi steely, tak i softy. V letošním roce se mu podařilo obhájit titul Mistra České republiky ve steelech (tentokrát v jednotlivcích i dvojicích!).

Dalších výrazným mezníkem v jeho kariéře bylo vítězství v kvalifikaci na prestižní World Cup of Darts, které pořádá steelová profesionální organizace PDC ve Frankfurtu nad Mohanem. Událost, kterou viděla asi většina z nás. František se vydal do Německa po boku ostříleného kamaráda Karla Sedláčka, aby společně bojovali s nepřízní losu turnaje. Ten jim hned v 1. kole přisoudil největší favority turnaje a pozdější vítěze – Holanďany. Naši kluci si tak zahráli proti ikonám současného šipkového sportu – světové jedničce Michaelovi van Gerwenovi a 5-ti násobnému mistru světa Raymondovi van Barneveldovi. Český tým v zápase prohrál 1:5, ale legendárním se stal leg, kdy po hře našich 140, 140, 100 přistoupil k terči vlasatý mladík z Krnova, aby před zraky diváků v hale i u obrazovek zavřel 121 ve 4. kole a získal tak čestný leg pro naše barvy! Přestože kluci vypadli v 1. kole a cesta z Frankfurtu byla náročná, připojil se František v neděli ke svému mateřskému týmu Steel Krnov v Praze, aby mu pomohl ke 3. místu na Mistrovství České republiky družstev.

V létě se pak zúčastnil prvního ročníku klání Souboj titánů, které se uskutečnilo v Hradci Králové. V turnaji 8 předních tuzemských hráčů se umístil na 2. místě za Karlem Sedláčkem, jejichž vzájemný zápas byl ozdobou turnaje.  Zklamáním pro Františka může být letošní kvalifikace na Mistrovství světa PDC, která se konala v Budapešti. Přestože se Franta probojoval z českých hráčů nejdále, v turnaji dospělých skončil 5. a v juniorech dokonce 3. Na účast v mistrovství světa to ale nestačilo.

V běžných dnech se František snaží trénovat podle možností tak 1-2 hodiny, před důležitými turnaji pak ovšem i 4 hodiny denně. V turnaji ještě devíti šipkové zavření nepředvedl, i když zrovna nedávno k tomu měl velmi blízko. Na masteru v Olomouci po hodech 180, 180, 60 a 57 „pouze“ minul D12. Promarněná příležitost jej mrzí, ale hlavu si z toho nedělá. V legraci jemu vlastní pak řekl, že si to nechává na důležitější turnaj před kamery. Tak třeba se toho jednoho dne dočkáme.

Text: Jiří Vlček