Close

COLIN LLOYD

JAWS

Narozen:                 7. 8. 1973

Bydliště:                  Colchester, Essex, Anglie

Šipky:                      Target Pure One 18 gr.

Přezdívka:              Jaws (Čelisti)

Walk on song:       Automatic „Monster“

Jediný hráč, který v nejlepších časech Phila Taylora vévodil žebříčku PDC jako světové číslo jedna! A to přesto, že nikdy nevyhrál mistrovství světa a ze všech major turnajů PDC dokázal získat jen dva tituly – World Grand Prix (2004) a World Matchplay (2005). Hráč, který výrazně ovlivnil průběh mistrovství světa 2007. A přesto – oblíbený showman nejrůznějších exhibicí, který si vůbec nezadá s pověstným Waynem Mardlem. Hráč, který mi svým výrazem i mohutnou postavou připomínal velkého bílého žraloka – Jaws.

Vůbec poprvé o sobě jako hráč dal vědět v roce 1999 na World Matchplay, kdy porazil Scotta Cummingse a Alana Warrinera a prohrál teprve ve čtvrtfinále s Peterem Manleym. V roce 2001 debutoval na mistrovství světa BDO, ale po hříchu vypadl už v prvním kole. A znáte-li jeho kariéru podrobněji, jistě mi dáte za pravdu. Jeho výkonnost byla více než co jiného krajně nevyrovnaná a je až s podivem, že to dotáhl na pozici světové jedničky v době, kdy Phil Taylor vyhrával velké množství turnajů.

Svůj debut v PDC podle svých představ předvedl při World Championschip, kdy se probojoval až do semifinále. V něm jeho cestu zastavil opět Peter Manley. V následujícím roce vyhrál několik menších turnajů, za zmínku určitě stojí semifinále Desert Classic (2003).

Nejvýraznější úspěch ale přišel v roce 2004, kdy ve finále World Grand Prix porazil Warrinera. Tento úspěch jej katapultoval vzhůru v žebříčku PDC. Po té, co se stal světovou jedničkou, dokázal vyhrát ještě major turnaj World Matchplay (2005), kde ve finále zdolal Johna Parta a zároveň si zopakoval finálovou účast World Grand Prix, kde ale podlehl Taylorovi 1:7. Výsledky posledních měsíců i pořadí na světovém žebříčku z něj dělalo jednoho z největších favoritů pro Mistrovství světa. Tak jako i v další budoucnosti, Colin vyhořel a prohrál už v 1. kole s kvalifikantem Gary Weldingem.

Jako na houpačce. V květnu dokázal při Topic International Darts League postoupit do finále, kde prohrál až s Barneym. Na druhou stranu viděl celý šipkařský svět jeho potupnou prohru 2:11 od taylora na Budweiser UK open a jeho pozvolný pád pokračoval i v dalších měsících, kdy prohrával většinou v úvodních kolech turnajů.

O pozici světové jedničky přišel definitivně při World Championschip 2007. A svým způsobem výrazně ovlivnil průběh celého mistrovství. V zápase 2. Kola vedl Colin Lloyd nad Raymondem van Barneveldem již 3:1 na sety a v dalším průběhu měl 4 šipky na vyřazení Barneyho. Ani jedinou neproměnil a Barney se vrátil do zápasu. Ten Nizozemec nakonec vyhrál, stejně jako celý šampionát.

Jeho pád žebříčkem pak pokračoval. O rok později byl při mistrovství světa nasazen již jako číslo 12. a dva roky po sobě prohrál v prvním kole. Při první výhře (po dlouhé době) v prvním kole World Matchplay 2009 přiznal, že byl po nějakou dobu hospitalizován s podezřením na prasečí chřipku. V průběhu utkání WCH 2011 proti Andree Welge dal průchod svým frustracím, kdy po jedné nevydařené sérii hodů prudce udeřil pěstí do terče na pódiu! Jeho soupeř dokázal vyrovnat stav setů z 0:2 na 2:2 a Colinovi hrozila další blamáž. Tu odvrátil vítězným zavřením 116 a postupem do dalšího kola.

Následující roky Colin střídal překvapivá vítězství se stále méně překvapujícími porážkami. Čas od času předvedl vynikající hru a připomněl své umění z let minulých. Jindy však byl jen stínem sebe sama a trmácel se od porážky k porážce. V roce 2015 pak prohlásil: „nebudu říkat, že končím. Ještě cítím, že mohu hrát výborné šipky. Ale poslední rok byl nejhorším v mé dosavadní kariéře. Příští rok se však vrátím v plné síle,“. Leč ani toto prohlášení jeho pád nezastavilo. Postupně klesl až na 121 místo v PDC a to byla poslední kapka pro jeho ambice.

Colin Lloyd však na šipky nezanevřel. Účastní se všelijakých exhibicí a stále se udržuje v úctyhodné formě. Navíc působí při takovým příležitostech velmi uvolněným dojmem a umí pobavit diváky i soupeře různými veselými kousky. Konec konců –  přesvědčit se o tom můžete na vlastní oči v Praze 1. listopadu. Colin také odehraje pár exhibičním legů i s vylosovanými diváky, což bude nevšední zážitek pro každého z aktérů.